کاربرد سنگ های صخره ای در ساختمان سازی و انواع آنها

کاربرد سنگ های صخره ای در ساختمان سازی و انواع آنها
صخره سنگی طبیعی و کاربرد سنگ صخره ای در ساختمان سازی : سنگ ها از صخره هایی به دست می آیند که به طور طبیعی به عنوان بخشی از پوسته زمین میباشند. هر سنگ دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی است و خواص مختلفی از خود نشان می دهد. برخی از این سنگها به طور گسترده ای در صنعت ساختمان استفاده می شود. از دیرباز تا به امروز از سنگ ها در صنعت ساختمان سازی استفاده های فراوانی شده است. سنگ ها به دسته های مختلفی نظیر: مرمریت ها، مرمر ها، گرانیت ها، تراورتن ها و ... تقسیم میشوند که هر کدام از این دسته هه خو شامل انواع مختلفی میباشند.

سنگ صخره ای طبیعی و کاربرد سنگ صخره ای در ساختمان سازی : سنگ ها از صخره هایی به دست می آیند که به طور طبیعی به عنوان بخشی از پوسته زمین میباشند. هر سنگ دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی است و خواص مختلفی از خود نشان می دهد. برخی از این سنگها به طور گسترده ای در صنعت ساختمان استفاده می شود.
از دیرباز تا به امروز از سنگ ها در صنعت ساختمان سازی استفاده های فراوانی شده است.
سنگ ها به دسته های مختلفی نظیر: مرمریت ها، مرمر ها، گرانیت ها، تراورتن ها و … تقسیم میشوند که هر کدام از این دسته هه خو شامل انواع مختلفی میباشند.
از این سنگ ها در صنعت ساختمان سازی، هم در طراحی داخلی و هم در طراحی خارج آن استفاده های فراوانی میشود.
امروزه در طراحی ساختمان های مدرن و لوکس از این سنگ ها هم در طراحا داخلی و هم بری نما استفاده میشود.
بسته به نوع استفاده و محل ساخت از انواع مختلفی سنگ استفاده میشود، مثلا: کف پوش، دیوار و یا نمای خارجی ساختمان.

انواع سنگ ساختمانی طبیعی

لیست زیر برخی از نمونه های سنگ های ساختمانی میباشند.
• سنگ گرانیت
• بازالت
• سنگ آهک
• گچ
• ماسه سنگ
• سنگ مرمر
• سنگ مرمریت
• سنگ لوح
• کوارتزیت
• لاتریت
که برخی از نمونه های بالا به صورت مختصر شرح میدهیم.

سنگ گرانیت (Granite):

گرانیت یک سنگ آذرین است که با انجماد ماگما در عمق قابل توجهی از سطح زمین تشکیل می شود این سنگ سخت و بادوام است و در رنگ های متواتی تولید و به فروش میرسد. رنگ گرانیت با توجه به مقدار فلدسپات موجود در آن تغییر میکند.گرانیت را می توان به خوبی صیقل داد.
از گرانیت برای پروژه های بزرگ مهندسی مانند ساخت تکیه گاه های پل ، سدها ، سازه های دریایی و غیره استفاده می شود همچنین برای ساخت پله ها ، دیوارها ، کفپوش ها و غیره استفاده می شود.

سنگ آهک (Lime Stone):

سنگ آهک متعلق به سنگهای رسوبی است که در اثر رسوب ذرات هوازدگی تشکیل می شوند. این ماده حاوی کربنات کلسیم است. مقاومت سنگ آهک در برابر فشار حدود 55 مگاپاسکال است.
از سنگ آهک برای تولید آهک و سیمان استفاده می شود. همچنین برای کف سازی ، سقف سازی و غیره استفاده می شود.

سنگ مرمر (Marble):

سنگ مرمر از دسته سنگهای دگرگونی است و وقتی سنگ آهک تحت فشار و گرما قرار می گیرد ، سنگ مرمر تشکیل می شود. این روند شکل گیری دگرگونی نامیده می شود. سنگ مرمر سخت و جمع و جور است. این سنگ دارای رنگ های مختلفی میباشد و به راحتی میتوان آن را صیغل داد. مقاومت فشاری آن حدود 70 مگاپاسکال است.
سنگ مرمر برای کف سازی، برای استفاده در پله ها و غیره استفاده می شود. می توان آن را به راحتی به شکل مورد نظر و دلخواه تراش داد ، از این رو برای کارهای تزئینی به خوبی استفاده میشود..

به این مطلب امتیاز بدهید

پست های مرتبط

Leave Your Comment